Guma guar, znana pod różnymi nazwami, w tym Goma Guar, Gauran Goma Guar i Gomme Guar, jest naturalnym błonnikiem pochodzącym z indyjskiej rośliny Cyamopsis tetragonolobus, lepiej znanej jako roślina Guar. Dzięki właściwościom emulgującym, guma guar łączy się równie dobrze zarówno z ciałami stałymi, jak i płynami, pomagając nadać formule gęstość i puszystość. Jakie jeszcze właściwości posiada guma guar? Czy jest szkodliwa dla zdrowia?

Guma guar | a_namenko / iStock

Guma guar - co to jest?

Guma guar (E412, czasami nazywana gumą gellan) jest powszechnym produktem w postaci białego proszku używanym do stabilizacji, emulgowania i zagęszczania tekstury niektórych produktów spożywczych i przemysłowych. Gumę guar można znaleźć w produktach takich jak: butelkowane mleczka kokosowe czy migdałowe, jogurty, zupy, a nawet balsamy do ciała.

Guma guar powstaje przez łuskanie, mielenie i sortowanie rośliny strączkowej zwanej fasolą guar. „Roślina guar” użyta do wytworzenia tego produktu nosi nazwę gatunkową Cyamopsis tetragonolobus .

Guma guar stosowana jako dodatek do żywności zwykle występuje w postaci proszku. Guma guar posiada wysoką zdolność wchłaniania wody i szybko zwiększa lepkość, nawet w zimnej wodzie. W rzeczywistości badania pokazują, że zdolność gumy guar do zatrzymywania wody i skłonność do tworzenia żelu pozwala jej pęcznieć od 10 do 20 razy!

Chociaż ma pewne zalety i może poprawić teksturę żywności, z drugiej strony, podobnie jak inne emulgatory dodawane do wielu przetworzonych produktów spożywczych, spożywanie gumy guar może mieć potencjalne wady.

Guma guar - skład

Roślina guar produkuje fasolę, która zawiera bielmo bogate w polisacharydy, galaktomannany, mannozę i galaktozę. W zależności od zastosowania, po wytworzeniu z bielma fasoli guar można ją czyścić alkoholem lub innym środkiem czyszczącym, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

W połączeniu z wodą lub płynem gęstnieje, tworząc żelową konsystencję, którą zwykle można dobrze utrzymać dzięki umiarkowanym zmianom temperatury lub ciśnienia.

Proszek ma kolor od białego do żółtawobiałego, który zwykle nie zmienia wyglądu innych składników w przepisach. Nie ma też zbyt wiele smaku ani zapachu — w rzeczywistości jest uważany za praktycznie bezwonny — dlatego stanowi wygodny dodatek do wielu rodzajów różnych produktów spożywczych.

Ponieważ guma guar działa w taki sam sposób, jak wysoko przetworzone środki zagęszczające lub stabilizujące, takie jak karagenina, stanowi dobrą naturalną alternatywę w przemyśle spożywczym i przemysłowym.

Wreszcie, unikalną cechą gumy guar jest to, że jest nierozpuszczalna w olejach, tłuszczach, węglowodorach, ketonach i estrach, co oznacza, że ​​jest bardzo przydatna do stabilizacji substancji tłuszczowych.

Guma guar w żywności i kosmetykach

Ze względu na strukturę gumy guar ma ona różnorodne zastosowanie i można ją znaleźć w żywności, produktach gospodarstwa domowego czy kosmetycznych. Oto więcej informacji o tym, jak działa guma guar i gdzie można ją znaleźć:

 1. dodaje tekstury, gęstości i/lub kremowości potrawom takim jak zupy lub gulasze. Może być przydatna w domu, ale unikaj przetworzonych zup w puszkach, wypełnionych konserwantami i sodem,
 2. wiąże składniki jogurtów, lodów i innych produktów mlecznych,
 3. zapobiega oddzielaniu się i osadzaniu cząstek stałych w dressingach, marynatach lub innych mieszankach,
 4. zapobiega krzepnięciu lub oddzielaniu się składników znajdujących się w mleku roślinnym (lnianym, migdałowym, kokosowym, sojowym),
 5. może pomóc spowolnić wchłanianie glukozy,
 6. zagęszcza produkty myjące do włosów, takie jak szampon lub odżywka. Zapobiega również zmianie tekstury balsamów,
 7. tworzy żelową konsystencję w produktach stosowanych na włosy lub ciało,
 8. dodaje objętości pastom do zębów,
 9. zwiększa objętość środków przeczyszczających i może pomóc w leczeniu zaparć,
 10. pomaga utrzymać składniki leków lub suplementów w stanie związanym i wolnym od rozdzielenia.

Oprócz zastosowania w żywności, inne ważne zastosowania gumy guar na całym świecie znajdują się w przemyśle wydobywczym, tekstylnym, materiałów wybuchowych i papierniczym. Stwierdzono, że aktywacja guar prowadzi do korzystnych zmian właściwości chemicznych, w tym zmniejszenia wiązań wodorowych, zwiększonej rozpuszczalności w mieszaninie woda-alkohol i lepszej kompatybilności elektrolitowej.

Oto lista produktów, w których stosowana jest guma guar:

 1. lody,
 2. jogurty,
 3. sosy do sałatek,
 4. produkty bezglutenowe,
 5. gotowe sosy,
 6. kefiry,
 7. płatki śniadaniowe,
 8. puddingi.

Redakcja poleca: Kontakt z pestycydami w trakcie ciąży grozi problemami z uwagą w późniejszym życiu dziecka

Guma guar - zastosowanie

Guma guar jest jedną z najczęściej stosowanych gum wiążących w większości bezglutenowych przepisów i wypieków. Może być stosowana zamiast mąki pszennej lub innych produktów wiążących. Działa poprzez utrzymywanie wody i powietrza na miejscu, dzięki czemu ciasta bezglutenowe są mniej kruszące się.

Biorąc pod uwagę, że utrzymywanie jednolitej tekstury jest główną przeszkodą w pieczeniu bezglutenowym, guma guar jest łatwym sposobem na dodanie chrupkości, sprężystości takim rzeczom jak bezglutenowe muffiny, ciasto na pizzę lub chleb bez użycia produktów o wysokiej zawartości glutenu.

Jeśli planujesz kiedykolwiek próbować zrobić bogaty w probiotyki kefir lub jogurt domowej roboty, guma guar przyda się do zagęszczenia i utrzymania jednorodności tekstury.

To samo dotyczy domowego sorbetu owocowego, lodów, mleka migdałowego czy mleka kokosowego. Jest bardzo przydatny do utrzymywania cieńszych składników (takich jak woda) połączonych równomiernie z grubszymi składnikami (takimi jak krem ​​kokosowy lub olej).

Przeczytaj również: Bać się glutenu? To zalecane tylko w niektórych przypadkach

Guma guar - potencjalne korzyści zdrowotne

Istnieją dowody na to, że wysoka zawartość węglowodanów w gumie guar powoduje, że pęcznieje ona w przewodzie pokarmowym i zapewnia uczucie sytości. Z tego powodu jest często używany jako wypełniacz lub jako dodatek do suplementów błonnika lub środków przeczyszczających.

Jednym z powodów, dla których guma guar może pomóc Ci poczuć się sytym po posiłku, jest to, że zwiększa lepkość w jelitach, co powoduje wolniejsze wchłanianie węglowodanów i stymuluje produkcję żółci.

Niektóre badania wykazały, że guma guar może być korzystna dla diabetyków lub osób z wysokim poziomem cholesterolu i chorobami serca. Jednym z kolejnych efektów spożywania gumy guar jest zmniejszenie szybkości wchłaniania cukru w ​​jelicie cienkim po posiłku, jednocześnie spowalniając opróżnianie żołądka.

Istnieją dowody dotyczące przeciwcukrzycowego działania gumy guar, sugerujące, że ma co najmniej łagodne pozytywne działanie, które pomaga części pacjentów uniknąć drastycznych skoków i spadków poziomu cukru we krwi.

Guma guar jest powszechnym składnikiem tworzącym masę w suplementach przeczyszczających - pomaga tworzyć stolec poprzez zatrzymywanie wody w jelitach. Może to pomóc w niwelowaniu zaparć.

Chociaż przeprowadzono niewiele badań, aby to udowodnić, dodanie do diety większej ilości rozpuszczalnego błonnika, takiego jak guar, może pomóc w leczeniu objawów choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub zespołu jelita drażliwego (IBS). Niektóre badania wykazały, że guma guar może pomóc w utracie wagi i kontroli apetytu.

Ogólnie rzecz biorąc, błonnik przemieszcza się przez organizm niestrawiony i może pomóc w promowaniu sytości, jednocześnie zmniejszając apetyt (13Zaufane źródło).

Guma guar w kuchni bezglutenowej

Guma guar i wypieki bezglutenowe idą ze sobą w parze. Często, po przejściu na bezglutenowy styl życia, tworzenie ulubionych wypieków jest jednym z największych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się takie osoby. Ponieważ gluten odgrywa tak kluczową rolę w tworzeniu właściwej konsystencji wypieków, bez niego może być trudno uzyskać prawidłową strukturę tradycyjnych wypieków. W tym momencie do gry wkracza guma guar!

Jeśli pieczesz z mąkami, które nie zawierają glutenu, dodanie gumy guar do przepisu może pomóc w uelastycznieniu ciasta - rodzaj elastyczności, którą zwykle zapewnia gluten. Guma guar pozwala na zrobienie bezglutenowego przysmaku, który ma taką samą konsystencję jak tradycyjna, dlatego tak bardzo ją kochamy. Receptura, którą zdecydujesz się stworzyć, znacząco wpłynie na to, ile gumy guar trzeba zużyć.

Przeczytaj: Tapioka - bezglutenowy i hypoalergiczny zamiennik tradycyjnej mąki

Guma guar do zagęszczania sosów

Na początku diety bezglutenowej zagęszczanie sosów może wydawać się łatwym zadaniem. W końcu mąki i skrobie, takie jak skrobia kukurydziana czy tapioka, można dodać do ulubionego przepisu na zupę. Problem? Wszystkie te mąki i skrobie mają różne właściwości, a wiedza, której użyć, może być trudna. Dodatkowo, jeśli stosujesz dietę niskowęglowodanową lub dietę ketonową, nawet łyżka tych skrobi może drastycznie wpłynąć na zawartość odżywczą dania.

Guma guar jest doskonałym zastępczym zagęszczaczem, a ponieważ jest bezsmakowa, można ją dodać do niemal każdego przepisu. W rzeczywistości guma guar ma znaczną przewagę nad innymi zagęszczaczami: nie ma na nią wpływu ciepło! Temperatura może drastycznie wpływać na cząsteczki zawarte w skrobiach. Po dodaniu do dania, które jest zbyt gorące lub zimne, zagęszczacze te nie zawsze podołają zadaniu. Ponieważ guma guar nie potrzebuje ciepła do prawidłowej pracy, można ją dodawać do dań gorących i zimnych, zachowując jednocześnie swoje właściwości zagęszczające.

Redakcja poleca: Choroba trzewna - przyczyny, objawy i leczenie

Guma guar a poprawa konsystencji produktów mrożonych

Teraz, gdy wiesz, że guma guar nie potrzebuje ciepła , możesz się zastanawiać, czy działa równie dobrze w mrożonych przepisach. To robi! Guma guar jest doskonałym składnikiem, który należy mieć pod ręką, jeśli pracujesz z pewnymi ograniczeniami żywieniowymi.

W diecie bezglutenowej, wegańskiej bądź ketonowej, guma guar może pomóc w pokonaniu niektórych z najbardziej rygorystycznych ograniczeń żywieniowych. Dodanie gumy guar do mrożonych deserów, takich jak lody i koktajle, zapewnia gładszą i bardziej miękką konsystencję. Gumy guar można również używać podczas robienia dżemów. Wystarczy dodać odrobinę gumy guar do słodkich jagód lub świeżych owoców, aby uzyskać idealny dżem.

Chociaż guma guar ma kilka zalet, głównie w przypadku gotowania bezglutenowego, może mieć pewne potencjalne wady. Ponownie, ze względu na wysoką zawartość błonnika, zbyt duża ilość gumy guar może powodować zaburzenia trawienia u osób wrażliwych. Z tego powodu nie zaleca się spożywania jej dużo. Jednak, gdy jest używany z umiarem, jest to znacznie bardziej naturalny wybór niż inne opcje.

Guma guar - przepisy

Bezglutenowe ciasteczka z kawałkami czekolady

Składniki:

 1. 1 1/4 szklanki mąki ryżowej,
 2. 1 1/4 szklanki mąki sorgo,
 3. 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
 4. 2 1/2 łyżeczki soli,
 5. 1 łyżeczka gumy guar,
 6. 1 1/2 szklanki jasnobrązowego cukru,
 7. 1/4 szklanki plus 1 łyżka cukru,
 8. 1/2 szklanki masła o temperaturze pokojowej,
 9. 3 jajka,
 10. 4 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
 11. 2 szklanki półsłodkich kawałków czekolady.

Przygotowanie:

 1. W mikserze z nasadką łopatkową połącz 2 mąki, proszek do pieczenia, sól, gumę i oba cukry i ubijaj, aż dobrze się połączą,
 2. Dodaj zmiękczone masło i ubijaj do połączenia; następnie dodaj jajka oraz wanilię i połącz. Ubijaj przez dodatkową minutę, a następnie dodaj kawałki czekolady,
 3. Przykryj i przechowuj w lodówce przez co najmniej 2 godziny,
 4. Rozgrzej piekarnik do 325 stopni,
 5. Wyłóż ciasto, uformuj kulki, połóż je na pergamin lub matę silikonową,
 6. Lekko spłaszcz każdą kulkę, ponieważ ciasto nie rozpływa się zbytnio podczas pieczenia,
 7. Piecz przez 13 minut, jeśli preferowane są ciastka miękkie i do 17 minut, jeśli chcesz, aby były bardziej chrupiące.

Bezglutenowe babeczki bananowo-imbirowe

Składniki:

 1. 2 szklanki posiekanego banana,
 2. 1/3 szklanki roztopionego oleju kokosowego,
 3. 1/2 szklanki miodu lub nektaru z agawy,
 4. 2 jajka,
 5. 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub migdałowego,
 6. 2 szklanki bezglutenowej mąki uniwersalnej,
 7. 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
 8. 1 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej,
 9. 1 łyżeczka gumy guar,
 10. 1 łyżeczka mielonego imbiru,
 11. 1/4 łyżeczki soli.

Przygotowanie:

 1. Rozgrzej piekarnik do 170 stopni Celsjusza. Przygotuj 10 - 12 foremek do muffinek,
 2. Rozgnieć banany widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków, pozostawiając je lekko zbite. Wymieszać z olejem kokosowym, miodem, jajkami i wanilią,
 3. W dużej misce połącz pozostałe składniki. Mieszaj banany z suchymi składnikami i delikatnie mieszaj, aż się połączą,
 4. Podziel ciasto na 10 - 12 foremek. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 28 minut lub do momentu, aż wykałaczka wyjdzie czysta.

Guma guar – szkodliwość

Guma guar uznawana jest za substancję bezpieczną dla zdrowia, chociaż normy spożywania jej w pokarmach nie zostały ściśle określone. Rozsądne ilości i zbilansowana dieta z pewnością nie przyczynią się do przykrych dolegliwości. W nadmiarze guma guar może powodować dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, a tym samym nudności, biegunkę i wzdęcia. Jest substancją wzbudzającą pewne kontrowersje i choć oficjalnie uznano ją za bezpieczną, najlepiej zachować umiar w jej spożyciu.